książki
dodano: 2017-11-17
Znikająca Łyżeczka
Drukuj »
Komentarze
Dodany przez: magdaemi | 2017-11-17
Zapraszamy 
Dodany przez: magdaemi | 2017-11-17

Wydawnictwo Feeria

Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych  i tym, co się za nimi kryje: nauce, historii, pieniądzach, mitologii, sztuce i medycynie.

 

Dlaczego Gandhi nie znosił jodu (I, 53)? W jaki sposób rad (Ra, 88) niemal zrujnował reputację Marii Skłodowskiej-Curie? I dlaczego gal (Ga, 31) jest ulubionym pierwiast­kiem laboratoryjnych żartownisiów?*

Tablica Mendelejewa to jedno największych osiągnięć nauki, ale też skarbnica wie­dzy o przygodach, zdradzie i obsesji. Za każdym elementem układu okresowego stoją fascynujące historie; każdy pierwiastek gra ważną rolę w historii ludzkości i w życiu (często) szalonych naukowców, którzy go odkryli. Znikająca łyżeczka jest doskona­łym połączeniem rzetelnej wiedzy naukowej i fascynujących opowieści ukazujących ludzką inwencję, badania i odkrycia – od Wielkiego Wybuchu po nasze czasy.  
   * Wyobraź sobie, że odwiedzasz kumpla chemika, który częstuje cię herbatą. Gdy wkładasz do niej łyżeczkę, by zamieszać gorący płyn, ta znika ci w rękach… a kolega pęka ze śmiechu na widok twojej miny. To klasyczny dowcip nerdów pracujących w laboratorium: lepienie łyżeczek z galu, łatwo formowalnego metalu, który w temperaturze pokojowej ma formę stałą, ale już w 29 stopniach Celsjusza zaczyna się rozpuszczać.   Inni o książce: Tryskająca energią… Znikająca łyżeczka Keana to nieustający pochód barwnych naukowych historii. JANET MASLIN, „NEW YORK TIMES” Książka Keana dosłownie iskrzy od ciągłych zwrotów akcji i naukowych olśnień. Autor podsuwa czytelnikowi sensacyjne naukowe fakty w taki sposób, że wprost nie można się doczekać, żeby przewrócić stronę i zobaczyć, co kryje się na następnej. CAROLINE LEAVITT, „THE BOSTON GLOBE” Niezwykły entuzjazm Keana oraz przyjemność płynąca z wiedzy i inwencji, jaką daje obcowanie z tą książką, zaraża miłością do nauki nawet największego sceptyka. CHRISTINE THOMAS, „MIAMI HERALD” Prawie 150 lat istnienia tej potężnej dziedziny nauki ... a dzięki Keanowi wszystko staje się interesujące, zabawne i pouczające. Autor Sam Kean we wczesnym dzieciństwie zbierał rtęć z rozbitych termometrów, po­tem studiował język angielski i fizykę oraz bibliotekoznawstwo, a obecnie pisze książki i artykuły popularyzujące naukę. Współpracuje z prestiżowymi czasopismami, pojawia się także w radiu i telewizji. Jego książki Dziwne przypadki ludzkiego mózgu, Znikająca łyżeczka i The Violinist’s Thumb stały się bestsellerami w USA i były nominowane do ważnych nagród w kategorii literatury popularnonaukowej. Pra­wa do ich wydania sprzedano do wielu krajów. Autora można śledzić na Twitterze pod nickiem @sam_kean. Na jego stronie www.samkean.com są dostępne fragmenty jego książek w oryginale. 
Aktualne numery
07/2018
06/2018
Kalendarium
Czerwiec
22
W 1983 r. po raz pierwszy satelita został zdjęty z orbity okołoziemskiej przez wahadłowiec kosmiczny.
Warto przeczytać
Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie!
Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi.

WSPÓŁPRACUJEMY
Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

dodano: 2017-11-17
Znikająca Łyżeczka